Başkan Erdoğan koronavirüs zirvesinin ardından alınan tedbirleri açıkladı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da gerçekleştirilen koronavirüs zirvesinin ardından ulusa sesleniş konuşması yaptı. Erdoğan, yaptığı konuşmada koronavirüs salgınına dair alınan önlemleri açıkladı. Koronavirüs değerlendirme toplantısında alınan tedbirlerin arasında, spor müsabakalarını erteleme konusu yer almadı.

TEŞVİKLER Hit: 3248 / Yorum: 0 / 19 Mart 2020 13:44
Başkan Erdoğan koronavirüs zirvesinin ardından alınan tedbirleri açıkladı.
-A +A

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

HER TÜRLÜ SALGIN HASTALIĞA KARŞI HIZLI ÖNLEM ALINMASI GEREKİYOR

"Bugün hala salgın hastalıkların kitlesel ölümlere yol açma olasılığı var. Her türlü salgın hastalığa karşı hızlı önlem alınması gerekiyor. Yaşadığımız sürecin insanlık üzerinde ne gibi sonuçlar ortaya çıkaracağını bilemiyoruz.

ÜLKEMİZ SALGINA OLABİLECEK EN HAZIRLIKLI ŞEKİLDE YAKALANDI

Ülkemiz bu salgına olabilecek en hazırlıklı şekilde yakalanmıştır. Batı ülkeleri vatandaşını adeta sahipsiz bırakmıştır. Kriz derinleştikçe bu tür tartışmalar da artacaktır. Bir yandan önümüzdeki sorunun çözümü için gayret edecek, bir yandan geleceği inşa edeceğiz.

21. ASRI TÜRKİYE'NİN ASRI HALİNE GETİRECEĞİZ

Dünyanın yöneldiği istikamette önceden mesafe katetmiş bir ülke olarak, inşallah 21'inci asrı Türkiye nin asrı haline getireceğiz.

TÜRKİYE TEDBİRLERİNİ SÜRATLE ALARAK HAREKETE GEÇİRDİ

Koronavirüs ilk olarak 'in Vuhan şehrinde teşhis edildi. Hastalık hemen ardından birçok ülkede görüldü. Kovid-19 Avrupa'da ilk olarak Fransa'da görüldü. Şubat 10'a gelindiğinde 60 bin kişiye teşhis kondu. SARS salgınındaki can kaybını geride bıraktı. Bugün itibariyle Kovid-19 hastalığı teşhis edilen kişi sayısı 200 bine, ölen kişi sayısı 8 bine yaklaşmıştır. Türkiye, en başından itibaren bu hastalıkla ilgili gelişmeleri yakından izlemiş, tedbirlerini süratle alarak hayata geçirmiştir.

27 Ocak'ta Dışişleri Bakanlığımız seyahat uyarılarını yayınlamaya başladı. Çin'in Vuhan kentindeki vatandaşlarımızı askeri uçakla getirerek karantinaya aldık. 3 Şubat'ta Çin'e olan tüm uçuşları durdurduk. 23 Şubat'ta hastalığın ortaya çıktığı ve yayılmaya başladığı İran'da tüm hava, kara, demir yolu geçişlerini kapattık.

LGS VE YKS'Yİ İLERİ BİR TARİHE ERTELEMEYİ GÜNDEMİMİZE ALABİLİRİZ

Haziran ayındaki Liselere Geçiş Sınavı ve üniversiteye giriş sınavının soru hazırlıkları, tatil süreleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır. LGS ve YKS'yi gelişmelere göre ileri bir tarihe ertelemeyi gündemimize alabiliriz.

HASTANELERE ZİYARETÇİ SINIRLAMASI GETİRDİK

13 Mart'ta ülkemizdeki vaka sayısı 5'e çıktı. Aynı gün yine şahsımın başkanlığında yeni kararlar aldık. 9 Avrupa ülkesiyle olan hava yolu ulaşımını durdurduk, hastanelere ziyaretçi sınırlaması getirdik.

FAHİŞ FİYATLARLA MAL SATMAYA ÇALIŞAN FİRMALARA DENETİMİ YOĞUNLAŞTIRDIK

Vatandaşlarımıza fahiş fiyatlarla mal satmaya çalışan firmalara denetimleri yoğunlaştırdık ve cezai müeyyideleri etkinleştirdik.

Dün itibariyle Kovid-19 teşhisi koyan hastamızın sayısı 98'e çıkarken, bir vatandaşımızı da kaybettik.

KORONAVİRÜSN ÜLKEMİZİ ESİR ALMASINI BEKLEYENLERE ARADIKLARI FIRSATI VERMEYECEĞİZ

Ellerini ovuşturarak bu virüsün ülkemizi esir almasını bekleyen muhterislere aradıkları fırsatı vermedik, vermeyeceğiz. Açıklanan tedbirlere hep birlikte hassasiyetle riayet edersek, evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz.

KORONAVİRÜSÜN EN KISA SÜREDE BERTARAF EDİLMESİ İÇİN TÜM İMKANLARIMIZI SEFERBER ETTİK

Ülkemizin de maruz kaldığı bu virüs tehdidinin en kısa sürede bertaraf edilmesi için devlet olarak tüm imkanlarımızı seferber ettik. Milletimin her bir ferdinden ricam, Mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız, tehdit ortadan kalkana kadar evinden çıkmamalı, kimseyle temas etmemelidir. Kovid-19 tehdidi geçene kadar mümkün olduğu kadar evlerinden çıkmamalarıdır. Toplumun tamamının sağlığı ve huzuru için bireyler olarak her birimizin fedakarlıkta bulunma zorunluluğu vardır. Türkiye'deki tedbirler salgın ortadan kalkana kadar uygulanacaktır. Kendimiz zarar görmesek de Allah muhafaza sevdiklerimizin ölümlerine yol açabiliriz. Sosyal mesafeyi ne kadar korur ve azaltırsak, virüsün yol açtığı tehdidi düşürürüz.

Krizden en çok etkilenen kuruluşların başında gelen Türk Hava Yollarımıza da gereken desteği vereceğiz.

65 YAŞ ÜSTÜ TÜM YAŞLILARIMIZA KORUYUCU MASKE VE KOLONYA DAĞITACAĞIZ

İstanbul ve Ankara'da başlatılacak bir çalışmayla, 65 yaş üzerindeki tüm yaşlılarımıza koruyucu maske ve kolonya dağıtacağız. Kovid-19 hastalığına karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarını da tüm hızıyla devam ettiriyoruz.

KORONAVİRÜS SALGININA KARŞI EKONOMİDE ALINAN ÖNLEMLER

Ekonomimize, piyasaya, üretime olumsuz etkisini azaltmak amacıyla çok önemli kararlar aldık. Ekonomik İstikrar Kalkanı adını verdiğimiz paketle, Kovid-19'un etkilerini azaltmak için 100 milyar liralık kaynak setini devreye alıyoruz. Bu çerçevede devreye sokacağımız tedbirler şunlardır:

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6'şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz.

5- Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank'a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ'lere vereceğiz.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80'den yüzde 90'a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10'a düşüreceğiz.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline "mücbir sebep" notu düşülmesini sağlayacağız.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz.

13- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren iş yerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

16- En düşün emekli maaşını 1500 TL'ye yükseltiyoruz.

17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

18- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

19- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.

20- Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlediğimiz önceliklere göre alternatif kanallar geliştireceğiz.

21- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları