Çiftçilere Verilecek Destekler Ekonomiye Tavan Yaptıracak

Başbakan Yıldırım, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen 'Çiftçiler Buluşması'nda konuştu.

KOBİ GÜNDEM Hit: 2924 / Yorum: 0 / 29 Mart 2018 15:57
Çiftçilere Verilecek Destekler Ekonomiye Tavan Yaptıracak
-A +A

"Çiftçimizin hep yanında olduk. Çiftçiye verilen destekleri  7 kat arttırdık" diyen Yıldırım, "Toprağımızı koruyacağız, tarım alanlarının başka amaçla kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz. Tarım arazilerini beton değil, fidan dikerek, tohum dikerek kullanacağız" açıklamalarında bulundu.

Önce İnsan Diyerek Başladık

Bir yandan Türkiye'ye musallat olan terör örgütlerini, darbe girişimlerini, vesayet girişimlerini bertaraf etmeye çalışırken diğer yandan da Türkiye'yi büyütmeye gayret ettiklerini kaydeden Yıldırım, "Bütün sektörlerde ülke ekonomisini hem içeride, hem de dış pazarlarda daha güçlü hale getirmenin çabasını veriyoruz. Üretimi, istihdamı, ihracatı arttırırken, uluslararası rekabet gücümüze de güç katıyoruz. Önceliğimiz, insanımızın refahı ve mutluluğu. Bunun için hep önce insan dedik. Her daim Türkiye'nin hukukunu, milletin refahını amaçlayan bir siyaset takip ediyoruz. Üreticiler, çiftçilerimiz başta olmak üzere toplumun bütün tabakalarının hayat standartlarını geliştirmeyi öncelikli olarak gördük. Türkiye'yi kapalı ekonomiden çıkartarak dünyaya entegre hale getirdik. Dünyanın bütün pazarlarını yatırımcılara açtık. Ülkemizde, dünya pazarları içerisinde küresel yatırımcıya da en üst düzeyde fırsatlar sunan bir durumu meydana getirdik. Türkiye'de 2017 yılında doğrudan yabancı yatırım 11 milyar doları buldu. İktidarlarımız döneminde ise toplam 190 milyar dolardır. Bu, ülkeye güveni gösteriyor ve istikrarı gösteriyor, istihdamda, sanayide, üretimde artışı gösteriyor. 2017 ihracatımız 2016'ya göre yüzde 10,2 oranında artarak 157 milyarı buldu" açıklamasını yaptı.

Damızlık Sayısını Arttırarak Dışa Bağımlılıktan Kurtulacağız

Başbakan Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti: "İktidara geldiğimiz ilk günden bugüne çiftçimizin yüzü gülsün diye yorulmak bilmeden çalışıyoruz, AK Parti iktidarlarından önce çiftçiye, hayvancılığa verilen destek 1 milyar 800 milyon Türk Lirası. 2018 bütçesinde bu destek 15 milyar olarak belirlendi. 8 kata kadar arttırmışız. Şehirlerimizi ihmal etmediğimiz gibi köylerimizi de ihmal etmedik. Köylerimizin içme sularını temin ettik. Yolu olmayan köy kalmasın dedik. Ulaşılmayan yer olmasın dedik. Onun da ötesinde artık köylerimizin birçoğunda internet de var. Tarım sektörümüzü kalkındırmak üretimi geliştirmek ve çiftçilerimizin alın terinin karşılığını vermek için destekler sağladık. Bu reform ve projelerle yıllardır çözüm bekleyen sorunlar bugün çözülmüş durumda. 15 yıl önce kişi başına kırmızı et tüketimi Türkiye'de 5 kiloydu, şimdi 15 kiloya çıktı. Hayvancılıktaki artış bu kadar hızlı olmadığı için geçici süre de olsa bir miktar ithalat yapmak suretiyle fiyat kontrolünü sağlıyoruz. Ana hedefimiz, damızlık sayısını arttırarak dışa bağımlı olmaktan kurtulmaktır. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bunun için bir proje başlattı ve biz de bu projeyi büyük bir titizlikle takip ediyoruz" dedi ve salondan büyük alkış aldı.

Çiftçiye Verilen Destekler 7 Kat Arttı

Başbakan Yıldırım, her daim çiftçilerin yanında olduklarını, çiftçiye verilen destekleri 7 kat arttırdıklarını hatırlatarak, "Çiftçimizin hep yanında olduk. Çiftçiye verilen destekleri 7 kat arttırdık. Tarımsal hasılada Avrupa'da 4'üncü sıradaydık şimdi birinci sıradayız. Teknolojide, bilimde ne kadar iyi olursanız olun tarım her devrin vazgeçilmez sektörüdür. Tarıma verilen destekler geleceğe yatırım anlamına geliyor.

Kadın ve Genç Çiftçilere Özel Destekler

Türkiye tarımda ihracatçı ülke konumundadır. Tarım ihracatımız 3,7 milyar dolardan 17 milyar dolara çıktı. Hayvancılık desteğini 15 yılda 36 kat arttırdık. Son 15 yılda hayvancılığa 25 milyar destek sağladık. Bankacılık verilerine göre sektörün tarım alanında kullandırdığı kredi miktarı geçen yıl 19,8 arttı ve 197 milyar liraya yükseldi. 2018 yılının çiftçilerimiz için daha verimli, bereketli geçeceğine şüphem yok. Anadolu toprakları birçok ürünün ana vatanıdır. Hükümet olarak bütün gayretlerimiz gerekli ürünleri yeterli miktarda üreterek bereketli toprakların hakkını vermektir. Sürdürülebilir tarımın gıda arzının stratejik öneme sahip olduğunun farkındayız. Bu yüzden hükümetimiz tarıma hak ettiği önemi vermektedir. Toprağımızı koruyacağız, tarım alanlarının başka amaçla kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz. Tarım arazilerinin beton değil, fidan dikerek, tohum dikerek kullanacağız. Tarıma ve kırsala verdiğimiz önem, sağladığımız destekler artarak devam edecek. Kadın çiftçilerimize, genç çiftçilerimize özel destekler de vermeye devam edeceğiz. Çiftçimizin alın terine, ürününe sahip çıkmak en temel görevimizdir. Yarının büyük Türkiye'sine hep birlikte yürüyeceğiz. Daha güçlü bir tarım sektörü ve hayvancılık için daha çok çalışacağız" diye konuştu.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
TÜRKİYE
Ayakkabı sektörü ihracatta rekora koşuyor

Ayakkabı sektörü ihracatta…

02:25 - 29 Nisan 2023
TÜRKİYE
Türkiye'nin ihracatı martta 23 milyar 595 milyon dolar oldu

Türkiye'nin ihracatı martta…

02:24 - 29 Nisan 2023
TÜRKİYE
Et ve Süt Kurumundan piyasaya daha etkin müdahale için "besi çiftliği" hamlesi

Et ve Süt Kurumundan piyasaya…

02:19 - 29 Nisan 2023
TÜRKİYE
Muş'ta bu yıl şeker pancarı üretiminde "rekor" hedefleniyor

Muş'ta bu yıl şeker pancarı…

02:17 - 29 Nisan 2023
KOBİ GÜNDEM
KOSGEB desteğiyle adım attığı tekstil sektöründe 17 kişiyi istihdam ediyor

KOSGEB desteğiyle adım attığı…

02:15 - 29 Nisan 2023
TÜRKİYE
Bakan Karaismailoğlu: Türkiye doğru yatırımlar yaparak dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden birisi olmuştur

Bakan Karaismailoğlu: Türkiye…

02:09 - 29 Nisan 2023
Yazarlar