Kösemusul: ‘Otomotiv yatırımcılarının gözü Sakarya’da’

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

TÜRKİYE Hit: 1226 / Yorum: 0 / 29 Ağustos 2014 15:28
Kösemusul: ‘Otomotiv yatırımcılarının gözü Sakarya’da’
-A +A

Meclis Toplantısının gündem maddelerine geçilmeden önce SATSO’nun 90. yılı vesilesi ile meclis üyelerine 90. yıl logolu tabak takdim edildi. SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve Meclis Başkanı A. Akgün Altuğ tarafından takdim edilen anı tabağı için teşekkür eden meclis üyeleri SATSO’nun 90. yılında oda bünyesinde görev alıyor olmaktan duydukları gururu dile getirerek teşekkürlerini sundu.Ödül takdiminin ardından Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Melih Kaykayoğlu, 1098 No’lu Meclis Oturumu’na Ait Tutanağın Tasvibinin ardından Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Melih Kaykayoğlu, 2014 Şubat Ayı Kat’i Mizan ve Ekleri ile Bütçe İzleme Raporu’nun Müzakeresi ve Tasdiki ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, şunları dile getirdi: “Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak 90. yılımızı hep birlikte coşku ile kutladık. Kıymetli misafirlerimizi ağırladık. Gurur gecemizde bizlerle birlikte olan başta TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere herkese bir kez daha buradan teşekkür etmek istiyorum. Gecemizde söz alarak odamızla ilgili düşüncelerini aktaran kıymetli konuklarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odamızı geleceğe taşıyacak sizlersiniz. Üreten Türkiye biz iş dünyasının omuzlarında yükseliyor. Sakaryamıza hep birlikte güçlü bir biçimde hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Odamızın 90. yılını kutlamanın gururunu yaşadığımız günlerde TİM tarafından açıklanan ihracat rakamları mutluluğumuzu daha da taçlandırdı. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan ihracat verilerine göre Sakaryamız ilk 10 il arasında. Şehrimizin Şubat 2014 ihracatı 235 milyon 847 bin dolar olarak gerçekleşti. 2013 Şubat ayına göre artış oranımız ise yüzde 82.50. Şubat ayında şehrimiz 19 sektörde tam 95 ülkeye ihracat yapmış ve 82.50’lık oranla Gaziantep ve İstanbul’un önünde yer almıştır. Rekor artışlarla, ihracatını en çok artıran il olmaya devam ediyoruz. Bu gurur tablosunda emeği geçen tüm firmalarımızı tebrik ediyorum. İlimizden ihracat yapılan ülkelere baktığımızda Şubat ayında da ilk sırada 28 milyon 822 bin dolar Rusya yer alırken, Rusya’yı 23 milyon 522 bin ile İsrail, 18 milyon 955 bin ile İngiltere 18 milyon 416 bin ile Almanya, 16 milyon 454 bin dolar ile Belçika takip etti. Sektörlerde ise, 197 milyon 680 bin ile taşıt araçları ve yan sanayi başı çekerken, kimyevi maddeler ve mamulleri ikinci sırada yer aldı. Bununla birlikte demir ve demir dışı metaller, makine ve aksamları, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri de ilk 5 sektör arasında yer alıyor” dedi.

Bölgede kurulması planlanan Otomotiv İhtisas OSB’si ile ilgili olarak konuşan Başkan Kösemusul, “Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarak şehrimizi kirletmeyecek, doğal yapısını bozmayacak sanayinin, OSB’lerde konuşlanmasını istiyor, kümelenmeye önem veriyor, sanayileşmenin kıymetli tarım arazileri dışında gelişmesi için büyük gayret gösteriyoruz. Sakarya, önemli metropollere yakınlığı, Karadeniz’den dünyaya açılan bir deniz kıyısına sahip olması, 4 mevsim özelliği, bozulmamış tarım ve turizm alanları ve etnik yapısı itibarı ve çeşitliliği ile Türkiye’nin prototipi konumundadır.

İstanbul’un bir finans merkezine dönüştürülerek sanayisinin bir tarafta Trakya diğer tarafta Kocaeli-Sakarya hattına kaydırılma çalışmaları çerçevesinde, ilimizde bir hareketlilik yaşandığı ve bu hareketliliğin ivme kazandığı bir gerçektir. Özelikle Karasu Liman inşaatı ve yeni demiryolu, şehrimizin 3’üncü boğaz köprüsü yol güzergahı üzerinde olması, hızlı tren çalışmaları ile ilimizin lojistik önemi artmıştır. Bu özellikleri ile Sakaryamız yatırımcılar için cazibe merkezidir. Otomotiv şehri olacağına inandığımız Sakarya’da, Ferizli ilçemizin Seyifler Bölgesindeki 4 bin 500 dönüm alanda biliyorsunuz, Otomotiv İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruyoruz. Otomotiv yedek parça sanayicilerinin faaliyet gösterdiği tek Global İhtisas OSB olan TAYSAD Otomotiv Sanayi Bölgesi (TOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Çiftçi ve Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan heyeti Odamızda misafir ettik. Katılımcı sanayici üyelerinin öz kaynakları ile finanse edilen TOSB, ülkemize önemli hizmetler sunmayı sürdürürken Otomotiv İhtisas Organize Sanayi Bölgemizde yatırımcı olarak Müteşebbis Heyetinde yer almak istiyor. Ülkemizin 100. yılı hedeflerine ulaşabilmesi için mevcut üretimin katlanması gerekiyor ve lojistik merkezlerle yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var. Sakaryamız otomotiv sektöründe ihtiyaçlara cevap verebilecek konumdadır. Otomotiv İhtisas Organize Sanayi Bölgemiz, otomotiv ana sanayi ve tüm bölgenin yan sanayi ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Sakarya’mızın otomotiv konusundaki başarılı hikayesi, işçilikteki el yatkınlığı ve olumlu algısı inşallah şehrimizi önemli bir üs haline getirecektir. Türkiye, kendi markasıyla araba üretecek konuma gelmiştir. Bunun yeri de Sakarya’dır. Bu anlamda TAYSAD Otomotiv Sanayi Bölgesi (TOSB) gibi otomotiv sektörünün erbabı olarak nitelendirebileceğimiz bir grubun yatırım ortaklığına tüm memnuniyetimizle ev sahipliği yapmaya hazırız. Yakın ilgisi ve çalışmaları için TOSB Heyetine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları