Köyüne dönene 300 koyun verilecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba,''Köyüne dönene 300 koyun verilecek'' demişti. Bunun üzerine tebliğ gazetede yayınlanmadan Bakan Fakıbaba tekrar bir açıklama ile kimlere, nasıl ve ne şekilde bu koyunların verileceğini yaptığı değerlendirme toplantısında dile getirdi.

KOBİ GÜNDEM Hit: 1818 / Yorum: 0 / 29 Mart 2018 15:31
Köyüne dönene 300 koyun verilecek
-A +A

İşte o desteğin şartları:

Hedef 500 Bin Anaç Koyun Vermek

"Geldiğimiz günden beri et ithalatı bizi rahatsız ediyor diye söylüyoruz. Niye bu et ithalatına girdik, bunu nasıl düzeltebiliriz diye düşünüyoruz. Eğer kırsaldaki kardeşlerimiz geçim için kısmetlerini illerde arayacak olurlarsa o zaman hem tarım hem hayvancılık biter. 300 koyun projesi insanları heyecanlandırdı. Bizim amacımız hayvan sayısını nasıl artırırız. Şu anda 45 milyon küçükbaş hayvan sayımız var. Normalde bunun 90 milyon olması lazım. Kişi başına bir küçükbaş düşmeli. Göreve geldiğimizde bu sayıyı nasıl artırırız diye baktık. Biz destek verirken mutlaka merası, ahırı olacak, bu işi bilecek. Herkese hayvan desteği vermiyoruz. 500 bin anaç koyun vermek için yola çıktık. Önemli olan temeli sağlam kurmak. Hayvan sayısını artırarak ithalatı bitireceğiz ve ihracat yapacağız. Biz buna inanıyoruz."

Sigorta, Asgari Ücret, Yem ve Gübre Desteği

"Önce hanımefendiyi köyünde tutmamız gerekiyor. Hanımefendi evde kalırsa eşi de çocuğu da şehre göç etmez. Bu proje ile sigorta, asgari ücret, yem desteği vereceğiz. Bütün hayvanları veterinerlere zimmetleyeceğiz. Bir sene sonra 300 koyunun en az 300 yavrusu olacak. 15 ay sonra hesaba oturacağız. Bizim sağladığımız destek ne kadar tuttuysa çıkaracağız. Ne kadar yavru oldu, 300 tane. Yavruları alıp kalan parayı çiftçimize ödüyoruz. Bütün masrafları çıkardığımızda en kötü 30 bin lira para kalıyor üreticimize. Bu proje çok önemli. Bu proje ile bizim hayvan varlığımız arttırılacak."  

Bu desteklerden faydalanmak için köyde yaşıyor olmak, ÇKS belgesi sahibi olmak, mevcutta arazi, ahır, çardak, ağıl gibi yer sahibi olmak gerekiyor. Bu işi bilen hayvan yetiştiricilerine öncelik tanınacaktır. Her başvurana bu destekler verilmeyeceği gibi alanların da bu işi en az 3 yıl yapıyor olması şart koşuluyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları