Kreşe Giden Çocuklara Devlet Desteği Kapıda

Hazırlanan yeni bir destek paketi ile hükümet, yeni dönemde çalışan annelere nefes aldıracak, kadınların istihdamını teşvik edecek yeni adımlar atıyor.

İŞ DÜNYASI Hit: 2174 / Yorum: 0 / 29 Mart 2018 15:40
Kreşe Giden Çocuklara Devlet Desteği Kapıda
-A +A

Ekonomi paketi kapsamında işverene brüt asgari ücretin yüzde 15'ine kadar bu yılki rakamlar üzerinden 300 liraya kadar olan tutar içinden kadın çalışana sağlanan kreş desteği ücret gelirinden düşülecek. Hükümet bu desteği bir adım öteye taşıyarak yüzde 50'ye çıkaracak. Böylece kreş desteğindeki tutar 1000 liraya ulaşacak.

Kadın İstihdamına Büyük Destek

Kreş desteğine yönelik talepleri anımsatan Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Bakanlar Kurulu'na bir yazı yazmak suretiyle bu oranı yüzde 50'ye kadar çıkarma konusunda bir düzenleme yapmak istiyoruz. Bu, kadın istihdamına destek olan son derece önemli bir düzenleme" diye konuştu. Bakan Ağbal, bu yıl 11,8 milyon çalışana asgari ücret desteği vereceklerini söyledi. Destek paketi yakında hayata geçirilecek.

İşverene Gelir Vergisi Muafiyeti

Kadınların çalışma hayatına katılmasının teşviki amacıyla işverenlerce okul öncesi çağındaki çocuklar için verilen ve ücretin bir parçası olan kreş ve gündüz bakımevi hizmeti vergi dışı bırakılıyor. Buna göre işverenlerce kreş ve gündüz bakımevi hizmeti verilmek suretiyle doğrudan veya asgari ücretin aylık brüt tutarının yüzde 15'ini geçmemek üzere sağlanan menfaatlere gelir vergisi istisnası sağlanıyor. Ayrıca belediyelerde de kreş desteği ve toplum yararına çalışanlar için de destek verilecek.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları