Zeybekci'den Merkez'e eleştiri

Merkez Bankası'nın dün açıklanan kararla faizleri sabit tutmasına Ekonomi Bakanı Zeybekci'den eleştiri geldi. Zeybekci,"Kararın enflasyonla mücadelede pozitif katkı vereceğine inanmıyorum" dedi

İŞ DÜNYASI Hit: 1311 / Yorum: 0 / 24 Ekim 2014 14:49
Zeybekci'den Merkez'e eleştiri
-A +A

İSTANBUL - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Merkez Bankası'nın (TCMB) faizleri sabit tutmasının üretimi destekleyecek bir yaklaşım olmadığını, rekabetçi kur seviyesine ilişkin de endişeleri olduğunu söyledi.

Zeybekci Türkiye Portekiz Jetko iş forumunda yaptığı açıklamada, "Faizlerle ilgili görüşümüz belli. Şu anda faizlerin sabit tutulması ve bir indirime gidilmemesi üretimi destekler bir yaklaşım değil, iç piyasayı canlandırıcı, büyümeyi destekler bir yaklaşım değil Bu seviye de faizlerin korunması indirilmemesi enflasyonla mücadelede de pozitif katkı vereceğine de inanmıyorum" dedi ve ekledi:

"Önümüzdeki süreçte büyümeyi destekleyen, üretimi artırarak arzı artırarak, enflasyonla mücadele sağlayan ve piyasanın önünden giderek piyasayı cesaretlendiren, istihdamı artıran bir yaklaşım gerekli."

Merkez Bankası dün Para Politikası Kurulu toplantısında, beklentilere paralel olarak bir hafta vadeli repo faiz oranı, marjinal fonlama oranı ve gecelik borçlanma faizini değiştirmedi.

TCMB'nin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8.25, marjinal fonlama oranını yüzde 11.25, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 10.75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranını ise yüzde 7.5 seviyesinde sabit tuttu.

Rekabetçi kura ilişkin riskler

Zeybekci faizlerin yüksek tutulmasının rekabet açısından da endişe yarattığını belirterek, "Faizi yukarda tuttuğumuz sürece de rekabetçi kurda da tehlikeler riskler algılıyoruz. Faiz yukarıda olduğu sürece sıcak parayla ilgili dış piyasalardan Türkiye'ye beklentilerin üzerinde bir talep olması halinde TL'nin yine ithalatı destekleyici ihracatı desteklemeyici seviyelere gelmesinden endişe ediyoruz" dedi.

Zeybekci ayrıca TCMB'nin bu hafta ihracatçılara sağlanan reeskont kredilerinde kolaylıklar sağlamasına ilişkin adımın pozitif olduğunu belirterek, "İhracatın Türkiye'nin büyümesin son üç çeyrekte katkısı yüzde 2.5'un üzerinde yüzde 2.7 seviyesinde. Yıl sonu itibarıyla bu katkı yine yüzde 2.5'in üzerinde gerçekleşecek. Bu ihracata dayalı büyümenin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi" dedi.

TCMB bu hafta başında reeskont kredileri limitini yüzde 25 artıran, dört aydan uzun vadeli kredilerin ihracatçıya maliyetinin 20 baz puan azaltıldığını açıklamıştı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları